20 sierpnia 2015
Domy parterowe są obecnie coraz popularniejsze – coraz więcej ludzi wznosi je lub też marzy o ich wzniesieniu. Jednakże budowa domu zawsze wiąże się z koniecznością rozważenia pewnych rzeczy – zdecydowania się na jakieś jedno rozwiązanie konstrukcyjne, zamiast na drugie. Architekci oraz budowlańcy często spotykają się z pytaniem, jak wygląda sprawa ogrzewania w domach parterowych. Oto informacje na ten temat.
O OGRZEWANIU DOMU PARTEROWEGO
W projektach domów parterowych kwestia ogrzewania pełni bardzo istotną rolę. Niektórzy bowiem wskazują, że koszty ogrzewania podobnych domów są większe, niż domów wielopoziomowych. Dlaczego?
Powodem ma być fakt, że ciepło ucieka do góry, zatem świetnie ociepla się domy piętrowe, a w domach parterowych może być z tym problem. W domach jednopoziomowych powinniśmy zatem raczej szukać rozwiązania pozwalającego na rozejście się ciepła po całym, długim budynku.
JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM?
Rozwiązanie problemu jest bardzo proste – projekty domów parterowych przewidują zazwyczaj ogrzewanie podłogowe, które pozwala zapewnić ciepło całemu domostwu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Poza tym nie wszyscy wiedzą, że brak balkonów pozwala na ograniczenie strat ciepła, ulatującego przez mostek termiczny. Domy parterowe nie muszą się mierzyć z tym problemem.
7 sierpnia 2015
Budowa domu, nawet jeśli w grę wchodzą projekty domów bez garażu, to zawsze duże koszty. Trzeba walczyć o każdy grosz. Samo projektowanie domów bez garażu wiąże się zwykle ze sporymi wydatkami, ale na szczęście na tym polu możliwe są bardzo daleko idące oszczędności. Możliwe są one dzięki faktowi, iż coraz większa grupa architektów produkuje obecnie projekty takich domów w sposób taśmowy i oferuje je w Internecie za niewielkie pieniądze.
Jak to działa?
Mechanizm jest bardzo prosty, ponieważ architekt wykonuje projekt domu bez garażu, który zazwyczaj bardzo mocno opiera na innym projekcie domu bez garażu, który wykonał prędzej dla wcześniejszego klienta i taki projekt oferuje potem w Internecie jako niemal już gotową ofertę. Mała korekta, by dostosować projekt do konkretnego terenu i gotowe. Jeśli ktoś myśli, że jest to jakiś naciągany mechanizm, to spieszymy z wytłumaczeniem, że klasyczni architekci robią w zasadzie to samo, ale się tym nie chwalą.
Realne zyski
Realny zysk stosowania projektów domów bez garażu zakupionych w Internecie jest imponujący, ponieważ jest to zmniejszenie kosztu projektowania o kilkadziesiąt procent. Jak Duży jest to procent zależy głównie od tego, czy będziemy chcieli wprowadzać jakieś dodatkowe zmiany do wybranej przez nas wersji budynku, czy raczej pasuje nam niemal wszystko, co wyszukaliśmy.
6 sierpnia 2015
Jeśli ktoś właśnie przegląda projekty domów 140M2, także te, a może zwłaszcza te, które zostały już przekształcone w prawdziwe budynki, na pewno udało mu się zauważyć, że wszystkie są do siebie dość podobne. Nie da się ukryć, że dom to dom i jeśli jego metraż jest stosunkowo niewielki, poza podstawowymi funkcjami nie będziemy mieli do dyspozycji jakiegoś wielkiego ogromu możliwości. Można to potraktować jako wadę, ale można też jako zaletę.
Szablonowe projekty
Wrażenie, o którym mówiliśmy prędzej, spowodowane jest faktem, że jeden projekt domu 140m2 najczęściej jest oparty o jakiś inny projekt domu 140m2. Nie jest to żadne oszustwo, ani nawet objaw lenistwa architekta, ale wręcz cecha pozytywna, ponieważ wykorzystywane są sprawdzone w praktyce rozwiązania. Można w ten sposób szukać optymalnych projektów i ogólnie jest to droga do poprawienia jakości domu.
Lepiej i taniej
Równoczesne poprawianie jakości i obniżanie ceny zazwyczaj wiąże się z wydłużeniem czasu jakiegoś projektu, ale tutaj projektowanie odbywa się na komputerach, wiec można wykorzystać słynną technikę pracy kopiuj-wklej. To naprawdę takie proste, a dzięki ograniczeniu nakładu pracy ze strony architekta, możliwe jest realne ograniczenie kosztów, które naprawdę nie pociąga za sobą żadnych strat związanych z wykorzystywaniem jakichkolwiek gorszych opcji.
2 sierpnia 2015
Jednym z istotnych problemów, jeśli chodzi o projekty dużych domów, jest ich wysoka cena. Architekci w większości liczą sobie za nie niewspółmiernie dużo w porównaniu z tym, ile kosztują projekty małych domów. Faktycznie jest przy tym więcej pracy, ale ze względu na teoretycznie bogatszego klienta, który może zdecydować się na projekt dużego domu, architekci lubią też zażądać większych pieniędzy. Oczywiście nie dotyczy to handlu specjalnymi szablonami, który odbywa się w Internecie, a jedynie projektów dużych domów robionych od zera na zamówienie.
Szablon to szablon
Architekci, których projekty dużych domów można znaleźć w Internecie, wyceniają swoją pracę uczciwie, ponieważ tak w przypadku projektu małego domu, jak i w przypadku projektu dużego domu, większość pracy została już wykonana. Nie ma zatem moralnych podstaw do narzucania jakichś specjalnie wielkich marży i nikt tego w praktyce nie robi.
Przeróbki projektu są droższe
W przypadku projektów dużych domów trzeba jednak pamiętać, że pojawi się na pewno konieczność dokonania szeregu czynności mających na celu adaptacje szablonów do warunków, jakie panują w miejscu, gdzie dom realnie stanie. Duży do to zdecydowanie poważniejsze zadanie, niż dom mały, ale należy spodziewać się uczciwego wycenienia usługi odnośnie do realnego nakładu czasu wyrażonego w godzinach, jaki poniesie architekt.